KROK PIERWSZY
Regularna praktyka asan, pranayamy i medytacji stopniowo powoduje zmiany w świadomości, co w konsekwencji prowadzi również do obudzenia, w adeptach jogi, wewnętrznej potrzeby zmiany żywienia. Potrzeba ta zrealizować się może poprzez zastosowanie w żywieniu zasad diety satwicznej.
Dieta sattwiczna to określony sposób odżywiania wegetariańskiego, który dbając o zdrowie sprzyja rozwojowi duchowemu człowieka.
Żeby wyjaśnić termin „satwiczna”, odwołać się musimy do pojęcia „gun”. Istnieją trzy guny: rajas, sattwa, tamas, które są zasadniczymi składnikami budującymi naturę. Są to trzy cechy energii przejawiającego się Wszechświata, które występują w równowadze, tworząc wszystko co istnieje.
Trzy guny:
- Sattwa – kolorem tej guny jest biel. Wiąże się ze wszystkim, co duchowe, czyste i wzniosłe.
- Rajas – kolorem tej guny jest czerwień. Dotyczy aktywności, pasji, procesu zmian, silnej energii, co za tym idzie emocji takich jak złość czy namiętność.
- Tamas – kolorem tej guny jest czerń, ciemność. Wiąże się z negatywnymi emocjami takimi jak nienawiść czy gniew, a także z apatią i ospałością oraz strachem. Powoduje upadek duchowy.
W każdym z nas jedna z gun jest najsilniejsza, przejawiając się w naszych czynach i myślach.
Warto zwrócić uwagę, iż to co stanowi esencję naszego pożywienia, kształtuje również nasz umysł. Jeśli wprowadzamy do naszego organizmu głównie żywnośc tamasową, taka jakość zacznie odzwierciedlać się w naszym umyśle. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na dobór produktów, z których przygotowujemy posiłki i wybierać żywność sattwiczną:
- Żywność sattwiczna – (odżywia ciało, oczyszcza umysł, zapewnia spokój ducha i niezakłócony obieg energii między ciałem, a umysłem). Są to głównie nieprzetworzone, naturalne produkty (najlepiej organiczne, pozbawione chemicznych i toksycznych substancji ochrony roślin) będące najbogatszym źródłem substancji odżywczych. Wszelka obróbka i przetwarzanie niszczy wiele cennych składników.
Należą tu: ziarna zbóż, ciemne pieczywo, świeże owoce i warzywa, naturalne soki owocowe, orzechy, kiełki masło, mleko, sery, miód i ziołowe herbaty. - Żywność rajasowa – (odżywia ciało kosztem umysłu, stymylując emocje, czego objawem jest często niespokojny umysł). Zaliczamy tu wszystko co zbyt pikantne, gorzkie, kwaśne, słone (ostre przyprawy, mocne zioła), kawę, herbatę, ryby, jaja, czekoladę, sól. Również jedzenie w pośpiechu nadaje posiłkowi jakość rajasową.
- Żywność tamasowa – (przyczynia się do zmniejszenia energii – prany w orgazniźmie, zakłócając możliwości rozumowania i wypełniając umysł negatywnymi emocjami). Do tego typu żywności zalicza się: mięso, cebulę, czosnek, żywność sfermentowaną, nieświeżą i przejrzałą, alkohol i nikotynę. Działaniem tamasowym jest przejadanie się.
Dieta satwiczna wskazana dla osób poważnie praktykujących jogę, wspomaga praktykę duchową uczy przekształcać zarówno stan bezwładu tamas, jak i stan ekscytacji rajas w spokój sattwiczny, gdyż czystość pożywienia przyczynia się do czystości wewnętrznej.
przebudzić sattwę – czystość!
KROK DRUGI
JESTEŚMY TYM CO ZJADAMY – DIETA SATTWICZNA
Jogiczne podejście do jedzenia realizowane jest poprzez wybór takich produktów, które mają pozytywny wpływ na ciało i umysł i jak najmniejszy destrukcyjny wpływ na środowisko i inne istoty żyjące.
Sattwiczna dieta jest ściśle lakto-wegetariańska. Opiera się na świeżym, naturalnym, nieprzetworzonym, lekkim i prostym pożywieniu, które łatwo się przyswaja i jest lekkostrawne. Dostarcza organizmowi „paliwa” z pierwszej ręki, z samego początku „łańcucha pokarmowego”, pochodzącego od roślin, które z kolei czerpią je bezpośrednio od słońca, źródła wszelkiego życia.
Zaletą diety sattwicznej jest nie tylko prostota i naturalność, lecz również świadomy wybór produktów, pokierowany wiedzą na temat wartości odżywczych, jak również ich wpływem na umysł i pranę. Dietę sattwiczną można by śmiało nazwać „świadomym odżywianiem”, jest ono przyjmowaniem odpowiedzialności za naszą wspólną planetę.
Pierwszym krokiem przy przejściu na dietę sattwiczną jest rezygnacja ze spożywania mięsa i ryb. Powinno się to odbywać stopniowo. Regularna praktyka asan, pranayamy i medytacji, będzie powodować, iż nasz umysł zacznie stopniowo się otwierać i łatwiej będzie zdać sobie sprawę z faktu jak oddziaływuje na nasze ciało i umysł spożywanie mięsa. Należy w pełni sobie uświadomić, iż emocjonalny stan terroru, którego doświadczają brutalnie zabijane zwierzęta wpływa na ich mięso i w konsekwencji, również na osobę, spożywającą to mięso.Tak wychwalane białka w nim zawarte są najczęściej najgorszej jakości, martwe i przesycone energią bólu i cierpienia. Poza tym mięso zawiera dużą ilość toksyn i wpływa usztywniająco na stawy. Dla jogina każde życie jest święte, realizując w swoim postępowaniu prawo ahimsy – nie krzywdzenia, wybiara dietę wegetariańską, złożoną głównie z owoców i warzyw, zbóż, roślin strączkowych, orzechów, nasion i produktów mlecznych. Preferujemy żywność świeżą i jak najbardziej naturalna (bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy, niezmodyfikowana genetycznie). Długie przechowywanie i przetwarzanie zmniejsza wartość naszych posiłków.
Aby dieta była prawidłowa należy oczywiście zapoznać się z pewnymi konkretnymi informacjami z zakresu dietetyki. Białka, węglowodany, substancje mineralne, tłuszcze i witaminy. Wszystkie one powinny się znaleźć w prawidłowo skomponowanym posiłku. Wtedy nasze pożywienie będzie dla nas źródłem zdrowia i energii.
Dieta wegetariańska bogata w błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejsza ryzyko zawału serca, wylewu krwi do mózgu, chorób nerek i zaparć. Studia naukowe wykazują, że owoce i warzywa posiadają cechy chroniące przed różnymi rodzajami nowotworów.
Jogiczna dieta pomaga nam utrzymać ciało i umysł pełne zdrowia i energii!
Magdalena Kapturkiewicz