Joga w ciąży

Przetrwać ciążę bez zadyszki i dobrze przygotować się do porodu? Tak, to możliwe! Dziewięć miesięcy ciąży to czas szczególny – czas przygotowania na zmianę, jaką jest przyjście na świat dziecka. Dotychczasowe życie ulega przeobrażeniu i przewartościowaniu.

Ciąża to okres intensywnych zmian emocjonalnych i hormonalnych oraz tych najbardziej widocznych, związanych z ciałem, wyglądem. Czas, kiedy kobieta pięknieje, rozkwita, ale też, szczególnie bliżej rozwiązania, czuje się coraz bardziej zmęczona. Warto w tym szczególnym czasie zadbać o siebie, a co za tym idzie również o dziecko.

Za głosem ciała

Ćwiczenie jogi (czy to w grupie czy to samodzielnie) jest bardzo pomocne kobiecie w ciąży: umożliwia podniesienie świadomości ciała i umysłu. Przyjmowanie różnych pozycji, a także siedzenie bez ruchu w trakcie medytacji łączy się ze skupieniem na stanie ciała, na obserwacji oddechu oraz zachowania umysłu i pomaga uświadomić sobie interakcje zachodzące między tymi wszystkimi elementami.

Praktykowanie jogi podczas ciąży nauczy cię koncentrowania na własnym wnętrzu i pomoże zrozumieć, jak podążać za głosem ciała.

Integralną część praktyki stanowi oddychanie, z którym powinna być skoordynowana każda pozycja. Inaczej mówiąc asana jest wpisana w oddech, asanę dostosujemy do oddechu. Doskonalenie oddychania, świadome oddychanie pomoże Ci w trakcie porodu, instynktownie będziesz wiedziała, jak oddychać, rodząc.

Ćwiczenia rozciągające połączone z oddechem korygują wadliwą postawę ciała, likwidują ociężałość, poprawiają krążenie krwi. Bogata w tlen krew łatwiej dopływa do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, karku, nóg, likwidując zgromadzone toksyny. W czasie ciąży wzrasta objętość krwi, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe krążenie. Sprawnie działający układ krwionośny wpływa także na system hormonalny i sprawia, że gruczoły dokrewne pracują znacznie wydajniej.

Dodatkowym atutem niech będzie fakt, że ciało kobiet regularnie ćwiczących jest bardzo dobrze rozciągnięte, dzięki czemu rzadziej pojawiają się u nich rozstępy. Przyzwyczajenie ciała do rożnych pozycji sprawi, że podczas porodu będziesz czuła się bezpieczniej. I znacznie łatwiej będzie Ci przybrać trudne porodowe pozycje.

Czy to bezpieczne?

Pierwszy trymestr to czas gwałtownych zmian w organizmie. Szalejące hormony mogą powodować nudności, wymioty, zmiany nastroju, brak apetytu, zaparcia, zawroty i bóle głowy. Zwiększone ryzyko poronienia do 14. tygodnia ciąży jest wystarczającym powodem, aby do tego czasu nie wykonywać żadnych asan. Po 14 tygodniach ciąży można zacząć praktykę jogi.

Drugi (najprzyjemniejszy czas ciąży) trymestr to czas, kiedy możesz wykonywać asany wzmacniające pracę nóg, pleców, rozciągające krzyż, który z uwagi na zmieniającą się sylwetkę, może zacząć boleć.

W trzecim trymestrze kobieta może czuć się ociężała, mało sprawna z powodu znacznie zmienionej sylwetki – wzrost ciężaru ciała, przemieszczanie się punktu ciężkości do przodu może wywołać intensywniejsze bóle pleców. Obniżający się brzuch może powodować potrzebę częstszego oddawania moczu. Narasta zmęczenie, pojawia się uczucie, że ciąża będzie trwać stale (…).

Ciąg dalszy artykułu na stronieDzielnica Rodzica

27 grudnia 2012 Będę mamą Autor: Dzielnicarodzica.pl