W jodze kręgosłup nazywany jest drzewem życia, kamieniem węgielnym naszego zdrowia i energii witalnej.
Kręgosłup bez stresu
W jodze kręgosłup nazywany jest drzewem życia, kamieniem węgielnym naszego zdrowia i energii witalnej.
Stanowi on, oprócz konstrukcji samonośnej podtrzymującej całe ciało i zapewniającej jego ruchomość, ochronę dla centralnego kanału nerwowego (rdzeń kręgowy), którym przepływa energia i informacja.
Wszystkie bodźce pochodzące ze środowiska naszego ciała i z poza niego kanałami nerwowymi trafiają do rdzenia kręgowego – centralnej magistrali energetyczno informacyjnej a potem do mózgu – centrali zarządzania, gdzie są przetwarzane i gdzie podejmowane są decyzje spływające w formie impulsów elektrycznych w powrotną stronę tą samą drogą. Rdzeń kręgowy możemy przyrównać do autostrady gdzie nieustannie płynie wzmożony ruch w obie strony.
Jeżeli przewodzenie nerwowe nie jest zakłócone a komórki i narządy naszego ciała sprawne to informacja i energia płyną w pełni i nasze zdrowie i wigor są naturalnie w rozkwicie. Nie ma wówczas zatorów informacyjno – energetycznych stanowiących zarzewie choroby.
Kiedy zaczyna ustawać wymiana energii i informacji pomiędzy mózgiem i poszczególnymi częściami ciała czy wewnętrznymi narządami, organizm przestaje właściwie funkcjonować – zaczyna się proces choroby. To zjawisko często ma swoją przyczynę w nieprawidłowym ułożeniu się kręgów kręgosłupa.
Na każdym poziomie kręgów od rdzenia kręgowego odchodzą nerwy obwodowe, zarządzające kolejnymi partiami naszego ciała, ich relacjami i współdziałaniem.
Nerwy obwodowe wychodzące z kręgosłupa na wysokości poszczególnych kręgów zarządzają między innymi:
Odcinek szyjny
C1 – dopływ krwi do mózgu, przysadka mózgowa, skóra głowy, mózg, ucho wewnętrzne i środkowe, współczulny układ nerwowy
C2 – oczy, nerwy wzrokowe, słuchowe, czoło
C3 – policzki, zęby, nerw twarzowy
C4 – nos, wargi, usta, trąbka eustachiusza
C5 – gardło, krtań, struny głosowe
C6 – mięśnie karku, barki
C7 – tarczyca, kaletka maziowa stawu łokciowego
Odcinek piersiowy
T1 – przełyk ,tchawica, dłonie, nadgarstki, przedramiona
T2 – serce, osierdzie, naczynia wieńcowe
T3 – oskrzela, płuca, opłucna, klatka piersiowa, piersi
T4 – pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe
T5 – wątroba, splot słoneczny, krew
T6 – żołądek
T7 – trzustka, dwunastnica, śledziona
T8 – jw., przepona
T9 – nadnercza
T10 – nerki
T11 – moczowody
T12 – jelito cienkie
Odcinek lędźwiowy
L1 – jelito grube, pachwiny
L2 – wyrostek robaczkowy, uda
L3 – narządy płciowe, pęcherz, kolana
L4 – prostata, nerw kulszowy
L5 – podudzia, staw skokowy, stopy
Kość krzyżowa – kości biodrowe, pośladki
Kręgi kręgosłupa przypominają nieco klocki poustawiane jeden na drugim. To co czyni tą konstrukcję wyjątkową ze względu na zakresu ruchu we wszystkich kierunkach,wytrzymałość, a przy tym elastyczność to system amortyzacji i podtrzymywania. Kręgi ruchome poprzedzielane są dyskami, mającymi galaretowatą postać, spełniającymi rolę amortyzatora na każdym odcinku kręgosłupa. Konstrukcję spaja i podtrzymuje zestaw mięśni, ścięgien i stawów, które otaczają kręgosłup na kształt gorsetu.
Przyczyny destabilizacji tej misternej konstrukcji mogą mieć różne źródła zewnętrzne i wewnętrzne. Z zewnętrznych najczęstszy przypadek to lekceważenie praw mechaniki, a z wewnętrznych emocjonalny stres.
Kiedy mięśnie i więzadła są osłabione lub następuje dysproporcja w napięciach mięśni prawej i lewej strony kręgosłupa, lub mięśni brzucha i pleców, zaczynają się kłopoty związane z poprawną pracą kręgosłupa.
Przesunięcie kręgu, skrzywienie kręgosłupa czy przesunięcie dysku owocują zawężeniem światła kanału centralnego, zagrożony jest wówczas rdzeń kręgowy i prawidłowe przewodzenie nerwowe w nim.
Widok od góry
Widok z boku
Gdy powstaje ucisk na kanał centralny lub nerwy obwodowe zaczynają się kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem narządów kierowanych przez uciskany odcinek nerwów. Najczęściej towarzyszy temu ostry ból i odczucie słabości, spada poziom wewnętrznej energii i samopoczucia, często rodzi się też uczucie apatii i zniechęcenia do życia.
Tym negatywnym zjawiskom można położyć kres poprzez świadomą pracę nad rozciągnięciem i wzmocnieniem mięśni i więzadeł podtrzymujących kręgosłup. Kiedy napięcia i naprężenia gorsetu podtrzymujących mięśni i ścięgien zostaną usunięte i równowaga w tonusie mięśni przywrócona kręgosłup nie będzie miał innego wyjścia jak zacząć funkcjonować poprawnie. Klocki naszej „piramidy” wskoczą na swoje miejsce a energia i informacja zacznie płynąć bez przeszkód.
Szczególnie miejsce przy usuwaniu dolegliwości kręgosłupa zajmuje uprawiana od tysięcy lat joga. Mistrzowie jogi skupiając się na kręgosłupie doprowadzili techniki jego regeneracji i uzdrawiania do perfekcji. Praktyka pokazuje, że nawet daleko posunięte skrzywienia czy też zwyrodnienia kręgosłupa przy systematycznej pracy w tym treningu potrafią się wycofać.
Wyjątkowość i skuteczność tego treningu przynosi przede wszystkim specyficzna praca z wewnętrzną energią generowaną oddechem i wykorzystywaną do uwalniania blokad ciała i umysłu.
Wszystkich borykających się z problemami kręgosłupowymi zapraszamy na nasze zajęcia abyście mogli pozbyć się dolegliwości!
Rafał Lichtarowicz