Uwalniający aspekt asan

Joga bazując na zasadzie funkcjonowania Natury jawi się jako niepowtarzalna metoda docierania do źródła cierpienia, stojących za nim wydarzeń i usuwania ich z pola energetycznego a co za tym idzie z życia.

Ludzka psychika poprzez zmysłowe doświadczanie zewnętrznego świata uczy się od najmłodszych lat uciekać od wszystkiego czego nie lubi, co powoduje awersje, niechęć a przede wszystkim ból.

Jakiekolwiek cierpienie czy to psychiczne czy fizyczne pojawiające się w życiu traktujemy jako „dopust Boży” i uciekamy od niego jak od ognia. Współczesna tradycja i kultura na pojawiający się ból ma jedno panaceum „tabletkę” czyli znieczulenie.

Spychając ze świadomości ból i uciekając od niego wcale nie rozwiązujemy problemu, a wręcz odwrotnie on wówczas tak naprawdę się rodzi. Przeżyte i zapomniane emocje już bez udziału świadomości gromadzą się w przestrzeni aury i ciała i dają o sobie znać dopiero jako skrystalizowana choroba mentalna lub cielesna. Odrzucając ból lub przesadnie gloryfikując go tracimy niepowtarzalną i często jedyną szansę na odczytanie i uświadomienie sobie w jaki sposób popełniliśmy w życiu błąd. Natura poprzez rządzące życiem prawa, właśnie poprzez ból pokazuje nam gdzie przekroczyliśmy jej zasady występując przeciw energii życia, harmonii i miłości, w jakiej sytuacji zrobiliśmy niewłaściwy użytek z życiowego potencjału. Ból jest tak naprawdę sygnałem ostrzegawczym, czerwonym światłem stopu.

Gdy z czasem chcemy powrócić do przeżytych sytuacji i je uleczyć często jest to niemożliwe. Mechanizm psychologicznego zepchnięcia, ucieczki jest tak silny że nie pozwala na przekroczenie bariery pamięci.

Joga bazując na zasadzie funkcjonowania Natury jawi się jako niepowtarzalna metoda docierania do źródła cierpienia, stojących za nim wydarzeń i usuwania ich z pola energetycznego a co za tym idzie z życia. Asany (pozycje jogi) spełniają w tej metodzie kilka fundamentalnych funkcji.

  1. Konstrukcja asan jest taka aby testując całe ciało, wszystkie mięśnie, ścięgna i stawy pod względem występujących w nim spięć i bólu, pokazać adeptowi gdzie na mapie jego ciała znajdują się obszary zgromadzonych blokujących go energii.
  2. Po przez wewnętrzne skupienie w precyzyjnym ruchu połączonym z nieprzerwanie płynącą energią oddechu i nieustannym zapytywaniem się o przyczynę bólu powoduje odblokowanie bariery pamięci, i w konsekwencji uwolnienie ciała, i umysłu od blokujących go energii, a co za tym idzie uzdrowienie i wzrost dobrego samopoczucia.
  3. Dłuższy trening prowadzi do emocjonalnego i mentalnego wyciszenia, buduje wewnętrzną koncentrację i moc.

Przy takim podejściu umiejętność pracy z bólem odsłania jego prawdziwe oblicze i umiejętność ta staje się przewodnikiem i narzędziem poprawy jakości naszego życia. . W tym znaczeniu przypominania i odkrywania tajemnic naszej „traumy” ból nazywamy nauczycielem. Staje się on skutecznym narzędziem naszej świadomie podjętej pracy nad naszą przemianą. Dlatego jest bardzo ważne aby w czasie praktyki asan nie uciekać przed bólem. Ucieczka przed nim nie przyniesie żadnego efektu, a praktyka będzie mniej lub więcej iluzoryczna.. Kiedy nauczymy się wykonywać asany z maksymalnym wysiłkiem akcentując na tyle ile to jest możliwe wszystkie właściwe dla danej pozycji kierunki ruchu trening stanie się najbardziej efektywny i przyniesie maksymalne korzyści.

Jednakże każdy z nas ma swoją granicę akceptacji bólu i istotne jest by na początku treningu nie przekraczać tej wewnętrznej bariery tolerancji póki nie staniemy się świadomi ograniczeń własnego ciała i nie nauczymy się wychodzić poza ból. Na początku praktyki asan nadmierne forsowanie może zaowocować w skrajnych wypadkach kontuzją i w efekcie zniechęcić nas do treningu.

Wyważenie intensywności pracy i pojawiającego się w jej wyniku bólu jest jedną z zasadniczych umiejętności w początkowym treningu jogi.

Rafał i Ewa Lichtarowicz